Zalety treningu siłowego - Burn It! ...

Zalety treningu siłowego


Nie tylko budowa mięśni, czyli zalety treningu siłowego

Wiele z Was, jak obserwuję, na początku ma duże opory przed stosowaniem treningu siłowego, koncentrując się wyłącznie na ćwiczeniach aerobowych. Nic dziwnego – ćwiczenia oparte na sile kojarzą się głównie z rozbudową mięśni, której się obawiacie. Tymczasem ta forma ćwiczeń ma wiele zalet także dla kobiet. Poniżej najważniejsze z nich.

Trening siłowy sprawia, że jesteś silniejsza.

Zacznijmy od najbardziej oczywistego. Wolisz skupić się na utracie tkanki tłuszczowej, niż na zwiększaniu swojej siły? Jasne, ale… zastanów się dwa razy. Z wiekiem tracimy tkankę mięśniową i mamy jej coraz mniej, a to z kolei sprawia, że nawet codzienne czynności sprawiają nam coraz więcej trudności. I nie mówimy tu wcale o podeszłym wieku, bo dzieje się to już od ok. 30 roku życia. Dlatego tak ważne są ćwiczenia, które pozwalają na odbudowanie mięśni i pozostanie w dobrej formie.

Chroni kości.

Kobiety są szczególnie narażone na spadek gęstości kości, co z kolei sprawia, że łatwiej o ich urazy i może prowadzić w późniejszym wieku do osteoporozy. Tymczasem badania wykazują, że już 30 minut intensywnego treningu siłowego dwa razy w tygodniu zwiększa gęstość i wytrzymałość kości.
Układ mięśniowy chroni układ kostny – dbając więc o nasze mięśnie poniekąd zmniejszamy szansę na złamania.

Pomaga utrzymać wagę.

Chociaż z reguły to ćwiczenia aerobowe kojarzą się nam ze spalaniem kalorii i tłuszczu, trening siłowy wcale nie jest w tym gorszy. Wręcz przeciwnie! Jak wykazały badania, kobiety, które regularnie wykonywały ćwiczenia siłowe, spalały więcej kalorii podczas codziennej aktywności, jak chociażby spacer. Dzieje się tak dlatego, że trening siłowy zwiększa tempo naszego metabolizmu spoczynkowego. Oznacza to, że po wysiłku zużywamy więcej tlenu – więc spalamy kalorie jeszcze po zakończeniu treningu. Prawie magia! 😉

Pomaga w walce z niektórymi chorobami.

Badania wykazują szereg dobroczynnych działań treningu siłowego u ludzi zmagających się z przewlekłymi chorobami. U cierpiących na zapalenie stawów trening siłowy może być niemal tak skuteczny, jak stosowanie leków. U cukrzyków z kolei ułatwia kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Samo zdrowie.

Daje radość.


Każda aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasz nastrój, bo wysiłek zwiększa wydzielanie przez nasz mózg endorfin, zwanych powszechnie hormonami szczęścia. Badania wskazują tu jednak na szczególną rolę treningu siłowego, jako wyzwalającego specjalne neurochemiczne i neuromięśniowe reakcje naszego organizmu w tym zakresie. A co więcej, ten rodzaj ćwiczeń wpływa też pozytywnie na nasz sen. Nic, tylko się cieszyć. 😉

Poprawia biomechanikę ciała.

Czyli wpływa pozytywnie na naszą koordynację ruchową, postawę i… utrzymywanie równowagi, które również zależy od siły naszych mięśni. Ma to znaczenie szczególnie u osób starszych: wykonywanie treningu siłowego może nawet zmniejszać ryzyko upadku.

Działa dobroczynnie na pracę serca i układu krwionośnego.

Ten rodzaj treningu nie tylko pomaga w walce z nadciśnieniem, ale też obniża ilość „złego” cholesterolu, co zmniejsza ryzyko chorób serca. No dziewczyny – jak go nie kochać? 🙂

Nie wymaga używania drogiego sprzętu.

I na koniec – naprawdę niewiele potrzeba, żeby wykonywać trening siłowy. Bo ćwiczenia siłowe to zarówno te z użyciem maszyn na siłowni, sztang i hantli jak i ciężaru własnego ciała przy pompkach, przysiadach i wykrokach. I naprawdę maszyny na siłowni nie są nam niezbędne. A przy tym przy ćwiczeniach z ciężarem naszego ciała angażujemy wiele partii mięśni naraz. Samo dobro!


Bądź zawsze na bieżąco

0