StrongSiostra - moc - Burn It! ...
MOC

MOC

Dlaczego uciekamy przed własną mocą?

WSTĘP

Moc to zjawisko indywidualne. Dla każdej z nas będzie ono oznaczać coś innego.

To jakość, którą trudno zunifikować. Dlatego nie ma pojęć czy narzędzi do jej określania ani nawet mierzenia. Tylko Ty sama wiesz, co moc znaczy dla Ciebie.

Dla mnie na przykład moc to energia, która mnie napędza. Kiedy mam z nią kontakt jest mi wspaniale. Czasami wręcz czuję jej fizyczny przepływ. Włosy stają mi dęba, pojawia się gęsia skórka. Piękne uczucie. Jestem wtedy bardziej skupiona podczas treningu, bardziej kreatywna i spokojna. Mam kontrolę. Mam poczucie spełnienia i swojej wartości. Czuję się zintegrowana ze światem, odczuwam jakby świat mi sprzyjał. Sprawy toczą się tak, jak trzeba. Na drodze pojawiają się właściwe osoby. Wszystko dzieje się jakbym była w obecności czegoś wielkiego i magicznego.

Jak nie mam kontaktu ze swoją mocą, wtedy jestem: zagubiona, zmęczona, mam trudności ze złożeniem zdania, trudno mi podejmować decyzje, nie wiem nawet o co mi chodzi. Zdarza się, że daję sobie „wejść na głowę”. Łatwiej mnie zranić. Częściej odczytuję sygnały ze świata jako skierowane „przeciwko mnie”.

 

Zapraszam Cię serdecznie do przesłuchania całego odcinka. Opowiadam w nim również o tych momentach, w których brakuje nam poczucia mocy. Co zrobić aby w tej mocy być jak najdłużej? Zapraszam do zapoznania się z moją perspektywą odpowiedzialności, jak również do wykonania aktywacji (jest w opisie pod filmem).

 

Pamiętaj proszę, że w Siostrzenniku StrongSiostra czeka na Ciebie druga aktywacja.

Wykonywanie ich to większa część pracy, jaką możesz (jeśli chcesz) wykonać ze sobą podczas całej kampanii StrongSiostra.

Czekają na Ciebie również bardzo ważne pytania do odpowiedzenia. Samej sobie. Szczerze. Zamysłem stworzenia Planera StrongSiostra było też to – żebyś mogła poświęcić więcej czasu dla siebie. Aktywnego czasu. Takiego, który szczerze wpływa na Twój rozwój osobisty. Bardzo zachęcam do jego zakupu. Jest to piękna książka.

ZOBACZ SIOSTRZENNIK 

TEKST OD EKSPERTA

Każdy z nas czasami czuje się lepiej, a czasami gorzej. To normalne i naturalne. Często w terapii korzystam z metafory medycznej, mówiąc, że tylko trup ma równą linię, żywe serca biją góra-dół. Kwestią tak naprawdę nie jest unikanie dołków, czy udawanie, że ich nie ma, a raczej zdrowe wypłaszczenie tej sinusoidy, by zarówno to co miłe, jak niemiłe nas nie rozkładało na łopatki. A kluczem jest tutaj autentyczność.

W badaniu z 2015 roku przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Columbii zauważono, że autentyczność należy do obszaru moralności i uważana jest za cnotę! Dr Gabor Matę nieustająco podkreśla, jak ważna jest autentyczność nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale także fizycznego. Autentyczność powiązana jest z samooceną, poczuciem sensu, witalnością, umiejętnością wyznaczania i realizowania celów. Odgrywa ważną rolę w strategiach radzenia sobie, które pozwalają ludziom przechodzić przez trudne sytuacje w zdrowy sposób, bez sięgania po niszczące zachowania takie jak picie, czy branie narkotyków. Ogranicza wpływ negatywnych skutków samotności.

Diane Mottl pisze: „Bycie autentyczną oznacza, że nasze działania i słowa są spójne z naszymi przekonaniami i wartościami. To bycie sobą, nie imitacją tego kim myślimy, że powinniśmy być, albo kim powiedziano nam, żebyśmy były. W autentyczności nie ma powinności.”

 

Michael Kernis i Brian Goldman jako pierwsi zaczęli badać autentyczność, która wcześniej traktowana była jako cecha niemierzalna. Ich inwentarz autentyczności składa się z czterech kluczowych czynników:

  1. samoświadomość – wiedza i zaufanie w swoje racje, emocje, preferencje i możliwości,
  2. bezstronne przetwarzanie: jasność w ocenie swoich mocnych i słabych stron bez zaprzeczania i obwiniania,
  3. zachowanie: działanie zgodne z własnymi wartościami i potrzebami, nawet przy ryzyku krytyki lub odrzucenia,
  4. orientacja w relacjach: bliskie relacje, które z natury wymagają otwartości i uczciwości.

 

W Terapii Akceptacji i Zaangażowania określenie wartości to jeden z procesów terapeutycznych. Niezbędny, by wyznaczyć życiowe kierunki. W świecie pędzącym za odhaczaniem kolejnych celów, często zapominamy o kierunkach właśnie, które realizować można na wiele różnych sposobów, zależnie od sytuacji, w której się znajdujemy. Daje nam to większą elastyczność, a ta, jak wiadomo, sprzyja ogólnemu dobrostanowi.

Ja pracuję na dwóch formularzach wartości. Pierwszy z nich określa ważne w naszym życiu obszary, takie jak: rodzina, związek, rodzicielstwo, praca, przyjaciele, obywatelstwo, zdrowie, ekologia, duchowość, rozwój, edukacja. Zadajemy sobie pytanie, na ile dany obszar jest dla nas ważny i jak często działamy na jego rzecz. Staramy się identyfikować bariery, które powstrzymują nas przed pełnym zadowoleniem w tym obszarze i intencje – jak chcemy się zachowywać, by owo zadowolenie osiągnąć.  Drugi formularz to spis kilkudziesięciu wartości, takich między innymi jak: rozwój, zdrowie, komfort, przyjemności, przygody, uczciwość, towarzyskość, otwartość, odwaga, spokój, tradycja itd. Sortujemy je bardzo szybko, wybieramy dziesięć i określamy jakie zachowania prowadzą do realizacji danej wartości.

Najpiękniejsze w tej pracy jest to, że u każdej osoby, bez względu na zestaw wartości, zachowania zazębiają się i tworzą pewien wzór, który nazywam „wzorem na dobre życie”. Warto wracać co jakiś czas do listy swoich wartości, weryfikować ją, dobierać nowe. A w czasach gorszego samopoczucia zajrzeć po to, żeby przypomnieć sobie, co jest dla nas ważne i co możemy zrobić, żeby wrócić na ścieżkę znaczącego życia. Bo to znaczenie, czy sens w życiu, wydaje mi się być esencją mocy.

 

Joanna Noa Wrześniowska

Psycholog, terapeuta ACT I EMDR

Psycholog śledczy

 

Joanna Wrześniowska jest psychologiem klinicznym, terapeutą ACT i EMDR. Specjalizuje się w pracy z osobami żyjącymi z depresją, lękami, znajdującymi się w sytuacjach kryzysowych i po przeżyciu traumy. Uczy swoich pacjentów, jak akceptować to, czego nie mogą zmienić, skąd czerpać siłę, by zmieniać to, co zmienić mogą i jak rozróżnić jedno od drugiego. A wszystko w duchu głębokiego samo-współczucia. Więcej na stronie www.wrzesniowska.pl.

Czytaj dalej

ZOBACZ PRODUKTY STRONGSIOSTRA

Z każdego zakupionego przez Ciebie produktu STRONGSIOSTRA przeznaczam 10% na Centrum Praw Kobiet

koszulka StrongSiostra

109 

Wyczyść
Tabela rozmiarów

Planer StrongSiostra

129 

31 w magazynie

ROZMOWA ZE STRONGSIOSTRĄ

Moją StrongSiostrą tego miesiąca jest Agnieszka Szpila. Pisarka, scenarzystka, aktywistka, Heksa, Matka Matek. Zapraszam Cię serdecznie do obejrzenia tej rozmowy. Było o mocy, ale też o orgazmach i kobiecości. Momentami zaskakująco i zabawnie. Jestem bardzo ciekawa jak Ci się ta rozmowa spodoba. Pamiętaj o zrobieniu aktywacji (dwóch) z tego miesiąca. Są bardzo, bardzo ważne! Jedną z nich znajdziesz w filmie wprowadzającym, a drugą w Planerze StrongSiostra. Zostaw komentarz 💕 na znak, że jesteś. Ściskam!

 

ZOBACZ KOLEJNE ODKRYTE MIESIĄCE KAMPANII STRONGSIOSTRA

Każdy nowy miesiąc, począwszy od października 2021 r. to nowy temat. Nowa refleksja.

Przejdź do kolejnych miesięcy – i odkrywaj siebie na nowo.
STRONA GŁÓWNA. [przejdź>>].

1. ZMIANA. Stań się tym, kim jesteś. [przejdź>>].

2. GŁOS. W głosie jest nasza moc. [przejdź>>]

3. CIAŁO I OBECNOŚĆ. Czytanie ciała. Tu i teraz. [przejdź>>]

4. LUDZIE LUSTRA. Świadome bycie w relacji. [przejdź>>]

5. AUTOAGRESJA. Atak na siebie. Dlaczego sobie to robisz? [przejdź>>].

6. GRANICE. Potrzeby. Stawanie za sobą. [przejdź>>].

7. ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Jest Twoja. [przejdź>>].

8. MOC. Dlaczego uciekamy przed własną mocą. [tu jesteś].

9. MIŁOŚĆ. Wielkie słowa nie zawstydzają. [przejdź>>].

10. KIM JESTEŚ. Pokazać siebie. [przejdź>>].

11. ODPOCZYNEK. Pozwolić sobie? [przejdź>>].

12. INTEGRACJA. Czuły obserwator. [przejdź>>].

Bądź zawsze na bieżąco

0