Jak wybrać dietę dla siebie? - Burn It Blog ...

Written by 12:09 Jedz zdrowo, Zadbaj o zdrowie, Zanim zaczniesz, Zredukuj masę ciała

Jak wybrać dietę dla siebie?

jak wybrać diete dla siebie, wybór diety

Rozpoczęliśmy nowy rok 2024! Ach, ta cudowna energia! Plany, postanowienia, wyznaczanie celów, planowanie ścieżki rozwoju – dużo się dzieje! Jeśli jednym z Twoich celów na liście jest zadbanie o własne zdrowie – ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Podpowiem Ci w nim, jak wybrać DIETĘ DLA SIEBIE!

  • Czym się kierować?
  • Co powinno być dla Ciebie najważniejsze?
  • Na co zwrócić szczególną uwagę?
  • Jak, spośród wielu propozycji dietetycznych wybrać tą, którą utrzymasz bez większych kłopotów?

Czytaj dalej!

Każdy z nas jest inny

I każdy z nas będzie miał inne cele i postanowienia.

Stwierdzam, na podstawie własnego doświadczenia kontaktu z ludźmi, że postanowienia dotyczące zmiany sposobu odżywiania na zdrowszy i dotyczące redukcji masy ciała są jednymi z najczęściej powtarzanych. To tylko pokazuje, jak bardzo troszczymy się o siebie. Jak zależy nam na naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Jednak są to postanowienia jednocześnie powtarzane rokrocznie. Często przez te same osoby. Dlaczego? Dlatego, że większość tych osób błądzi po omacku. Nie wie, jak podejść do tematu diety. Testuje wszystko, co wpadnie im w ręce. Każdą dietę bez wyjątku. No bo skoro ta nie pomogła, to może inna? Pocztą pantoflową rozchodzą się polecenia: spróbuj diety IF; mi pomogło ograniczenie węglowodanów; ja jem tylko warzywa i owoce; ja jestem na keto; a ja jem wszystko, tylko mniej. Skupiasz się na tym, co pomogło innym? Najpierw zwróć uwagę na to, z czym startujesz!

badania krwi, zdrowie, dieta

Jak wybrać dietę?

Najważniejsze jest Twoje zdrowie!

Zanim wdrożysz jakąkolwiek dietę – zrób badania. Teraz jest na to IDEALNY czas. Poproś swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na badania. Przede wszystkim morfologię, biochemiczne i immunochemiczne, badanie moczu i kału. Dowiesz się, w jakim stanie jest Twój organizm i czy są jakieś nagłe sprawy, którymi należy się zająć.

To właśnie pod kątem Twoich wyników w pierwszej kolejności należy dokonać wyboru diety. Pierwszym Twoim celem jest WYZDROWIEĆ. Żadna dieta, nawet przy budowaniu masy mięśniowej, może nie dać Ci efektów, jeśli nie wyzdrowiejesz, nie doprowadzisz swoich jelit i całego układu pokarmowego do porządku.

Weź pod uwagę chorobę, na którą cierpisz (jeśli taka jest): SIBO, IMO, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, IBS, uczulenia, nietolerancje pokarmowe itd. Jednostka chorobowa będzie Ci narzucać rodzaj diety, jaką będziesz stosować. Może być, że przyjdzie Ci ograniczyć węglowodany, że będziesz musiała jeść więcej tłuszczy lub innych, konkretnych produktów.

Priorytetem osoby, która jest chora, jest wyjście z choroby, albo wprowadzenie choroby w reemisję, lub też spowodowanie, że po mimo choroby będziesz czuć się dobrze.

Jak wybrać dietę?

Utrzymywalność diety

Drugą, bardzo ważną kwestią jest utrzymywalność Twojej diety, czyli to, czy i jak długo jesteś w stanie stosować wybrany model żywienia. Twoim celem powinno być to, aby dietę utrzymać przez długi czas, niewielkim kosztem finansowym oraz niewielkim wysiłkiem. Na utrzymywalność diety wpływają następujące czynniki.

Dostępność produktów

Smakowitość diety

To jest właśnie drugi, bardzo ważny czynnik. Dieta musi Ci smakować, to oczywiste. Nikt nie będzie zmuszał się do jedzenia czegoś, co mu nie odpowiada, niezależenie od tego, jaki jest cel. Mało tego, niesmaczna dieta spowoduje, że będziesz i tak sięgać po posiłki czy przekąski, które bardziej Ci odpowiadają. A to może skończyć się nawet dawyżką kilogramów! A tego nie chcesz.

Stopień trudności

Dieta musi odpowiadać Twoim umiejetnościom w kuchni oraz musi być dopasowana do czasu, jaki możesz poświęcić na gotowanie. W dzisiejszych czasach ciągle musimy wybierać, na co poświęcić swój czas. Chętniej poświęcimy go na pracę, aktywność fizyczną czy czas z dziećmi lub odpoczynek, niż stanie w kuchni. Dlatego wybieramy rozwiązania szybkie, łatwe, smaczne i tanie.

Koszt

Koszt, którym wspomniałam, to ostatni czynnik utrzymywalności diety. Przyjmie się tylko taka dieta, która nie obciąży Twojego portfela. Która uwzględni produkty pochodzące z Twojego rejonu geograficznego, produkty sezonowe i łatwo dostępne, najlepiej z lokalnego rynku. To również sprawdzisz pobierając różne tzw. „dni próbne”.

Jak wybrać dietę:

Odpowiednia kaloryczność diety

Jesteś już zorientowana w kwestii swojego zdrowia. Wiesz, czym musisz się kierować wybierając diety. Przeszłaś przez różne strony internetowe, pobrałaś dni próbne planów żywieniowych, które najbardziej Ci odpowiadają. Na podstawie czynników utrzymywalności – wybrałaś już konkretny plan żywieniowy. Teraz przyszedł czas na wybór kaloryczności. Do tego posłuży Ci specjalny kalkulator. Wprowadź swoje dane, o które zostaniesz poproszona. Na koniec całego procesu zostaniesz poproszona o wybór swojego celu. Czy chcesz schudnąć (redukcja), utrzymać obecną wagę czy zbudować mięśnie (masę mięśniową). Po wyborze odpowiedniej opcji wyświetli Ci się sugerowana kaloryczność, jaką powinnaś wybrać.

Co ważne – te wartości są SUGEROWANE – jak wspomniałam. To znaczy, że Twoje faktyczne zapotrzebowanie może być ciut większem lub ciut mniejsze. Często są to różnice rzędu 50-100kcal, rzadko kiedy więcej. Miej to na uwadze i delikatnie modyfikuj wybraną dietę, jeśli zauważysz, że nie spełnia swojej roli (na przykład po tygodniu lub dwóch waga nie pokazuje ani grama mniej).

Na co warto zwrócić uwagę?

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rozkład makroskładników w diecie oraz na jakość proponowanych produktów.

W dzisiejszych czasach w Internecie jest mnóstwo, naprawdę ogrom stron i osób, proponujących nam, czy wręcz wciskających na siłę swoje rozwiązania dietetyczne. W pewnym stopniu jest to pokłosie pandemii COVID, w której spędzaliśmy mnóstwo czasu w domu, bylismy mało aktywni i przybieraliśmy na wadze. Kursy dietetyczne on-line pozwalały uzyskać dyplom dietetyka praktycznie nie wychodząc z domu, a na rynku było zapotrzebowanie na złote rady jak szybko schudnąć. Dlatego tym bardziej trzeba być czujnym i należy dobrze „prześwietlić” źródło, z którego zamierzamy skorzystać.

Twoja dieta, w zależności od wybranego celu, musi mieć właściwie dobrane proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów, czyli tak zwanych makroskładników (popularne makro). To nie jest tak, jak wielu sądzi, ze wystarczy zachować deficyt i można chrupki popijać colą i przegryzać batonikiem. Po pierwsze – taka dieta będzie powodować, na przykład, retencję wody w organizmie – zamiast chudnąć, będziesz mieć wrażenie, ze tyjesz, puchniesz. Możesz doprowadzić do rozwoju takich chorób jak insulinooporność czy hipoglikemia reaktywna. Układ hormonalny będzie totalnie rozregulowany, co w konsekwencji będzie prowadzić faktycznie do tycia. A Tobie zależy na właściwej masie ciała DLA ZDROWIA. ZDROWIE tu jest nadrzędną wartością. Dlatego zawsze sprawdzaj wartości makroskładników i ich źródło w proponowanych dietach.

Ostatnim elementem (ale nie mniej ważnym niż pozostałe), na który należy zwrócić uwagę wybierając dietę lub układając ją samodzielnie, jest jakość składników. Kwestię używania produktów oznaczonych jakością BIO pozostawiam do własnego rozeznania. Co jest ważne: korzystanie z pieczywa dobrej jakości, czytanie składów produktów zwłaszcza past, kremów, pasztetów, kiełbas, wędlin, serów czy jogurtów. Unikanie przetworzonej żywności, margaryny, niezdrowych olejów (jak olej palmowy). Stosowanie tłuszczów zgodnie z ich przeznaczeniem (np. olej lniany czy z pestek dyni tylko na zimno).

Jak wybrać dietę?

Podsumowanie

Wybór diety to jak wybór odpowiedniego paliwa do samochodu. Nie wlewasz tego, czym chciałabyś jeździć, tylko wlewasz to, dzięki czemu samochód ruszy i się nie zepsuje. Nadrzędnym celem każdej diety jest zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Wybierając dietę najlepszą dla siebie:

  • najpierw sprawdź stan swojego zdrowia i określ, czego potrzebuje Twój organizm
  • poszukaj odpowiedniego dla siebie modelu żywieniowego
  • na podstawie dostępnych próbnych wariantów sprawdź, którą dietę będzie najłatwiej utrzymać (która będzie smaczna, tania, szybka, prosta w przygotowaniu, z łatwo dostępnych produktów o dobrej jakości)
  • określ swój cel stosowania diety i wybierz odpowiednią dla siebie kaloryczność. Sprawdź proporcje makroskładników.
  • Ciesz się efektami!

Video

Więcej na temat wyboru diety posłuchasz tutaj!

(Visited 120 times, 1 visits today)
Close