Kurkumina a stan zapalny zapalny w organizmie ...
kurkumina

Written by 20:43 Zadbaj o zdrowie

Kurkuma a stan zapalny

Kurkuma, czy raczej – kurkumina już od dawna przestała być znana tylko jako barwnik wykorzyst…

Kurkuma, czy raczej – kurkumina już od dawna przestała być znana tylko jako barwnik wykorzystywany w przemyśle spożywczym oraz jako przyprawa w kuchni indyjskiej. Obecnie zainteresowanie naukowców tą substancją diametralnie rośnie. Choć medycyna naturalna z kurkuminy korzysta od tysięcy lat, to wielu z nas, w tym także medycy, odkrywają ją dzisiaj na nowo!

kurkumina, stan zapalny
fot. Canva

Co sprawia, że kurkumina jest tak korzystna dla naszego zdrowia?

Spoglądając na listę prozdrowotnych korzyści kurkuminy, można odnieść wrażenie, że upora się z niemal każdym zaburzeniem w organizmie. Charakteryzuje się ona bowiem bardzo silnym działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwutleniającym. Opinia specjalistów jest niemal jednomyślna: 

to najpotężniejsza substancja naturalna o działaniu przeciwzapalnym i jest całkowicie pozbawiona od skutków ubocznych w porównaniu z lekami zażywanymi długoterminowo.

Działanie kurkuminy

kurkuma, kurkumina, stan zapalny
fot. Canva

Badania naukowe potwierdzają jej działanie:

  • Hamuje rozwój stanów zapalnych
  • Pobudza wydzielanie soku żołądkowego
  • wykazuje działanie przeciwbólowe
  • Zapobiega tworzeniu kamieni żółciowych
  • Poprawia stan zdrowia pacjentów z chorobą Alzheimera i opóźnia rozwój tej choroby
  • Pobudza syntezę kolagenu, a tym samym ma dobroczynny wpływ na nasze błony śluzowe oraz skórę

Czym są stany zapalne?

Zacznijmy jednak od pochylenia się nad tematem stanów zapalnych, które zostały okrzyknięte przez naukowców jako czynniki wspólne wielu aktualnych i ciężkich chorób.

Stan zapalny to proces fizjologiczny i jest odpowiedzią organizmu na zranienia lub „obcą agresję”, który w zasadzie jest pozytywną reakcją, pożądaną. Jeśli w jakikolwiek sposób do naszego organizmu wprowadzają się bakterie, wyzwala to przeciwzapalny proces fizjologiczny. W uproszczeniu, oznacza to, że na intruza zostaje wysłany oddział obronny składający się z przeciwciał i białych krwinek. Ich celem jest zniszczenie wszystkiego na swojej drodze, aby zlikwidować najeźdźcę. Potencjalne konsekwencje, najczęściej zauważalne gołym okiem w miejscu pojawienia się stnau zapalnego to:

  • obrzęk, 
  • zaczerwienienie, 
  • ból
  • wzrost temperatury. 

Klasyczne zapalenie choć jest nieprzyjemne i niechciane przez większość z nas, wskazuje, że ciało zainicjowało proces gojenia i regeneracji. Gdy intruz zostaje wyeliminowany oddział obronny jest wycofywany z pola walki. Następuje proces odzyskiwania czyli: 

  • zmniejszają się zaczerwienienia
  • następuje proces korekty tkanki, 
  • temperatura spada, 
  • ból zanika. 

Powyższa sytuacja to tylko jedna z możliwości w której przedstawiłam ostry stan zapalny, zakończony uzdrowieniem. Nie zapominajmy, że zapalenie może mieć także inny przebieg – może być przewlekłe.

stan zapalny w kolanie
fot. Canva

Przewlekły stan zapalny

Przewlekły stan zapalny – nie jest już naturalnie procesowany, czyli brakuje tu naturalnej reakcji obronnej organizmu – ma działanie wręcz destrukcyjne dla komórek. W ostatnich latach badania wyraźnie wskazują, że proces zapalny obejmuje przewlekłą, w większości przypadków, chorobę zwyrodnieniową. Rak, zapalenie stawów, choroba Alzheimera, cukrzyca, nadciśnienie, przewlekłe zapalenie wątroby, choroba Parkinsona itp. – ludzie, którzy muszą się zmagać z tymi chorobami dużo cierpią i niestety często choroby te są powodem śmierci. Wszystkie powyższe choroby mają pośrednio ten sam wspólny mianownik, którym jest stan zapalny. W dzisiejszych czasach, gdy możemy łatwo i skutecznie zidentyfikować wspólną przyczynę tych wszystkich chorób, jedną z możliwości by pomóc jest coraz bardziej popularne leczenie terapeutyczne. Polega ono na zmniejszeniu przewlekłego zapalenia w organizmie. Zatem każde działanie, które zmniejsza zapalenie przewlekłe jest ważnym krokiem dla długiego i zdrowego życia, jest szczególnie istotne gdy choroba już zaczęła się rozwijać.

Jak zmniejszyć stan zapalny?

Kurkumina HealthLabs
fot. Health Labs

Istnieją dwie metody na zmniejszenie stanu zapalnego:

  • Poprzez interwencje dietetyczne
  • Poprzez podawanie substancji przeciwzapalnych

Dla ludzi zdrowych prawidłowe odżywianie jest najlepszym czynnikiem zapobiegawczym przeciwko jakiejkolwiek chorobie. Dla współczesnego arsenału substancji to właśnie kurkumina odgrywa bardzo ważną rolę. Dlaczego? To bardzo proste – ponieważ kurkumina jest najmocniejszą naturalną substancją przeciwzapalną dostępną dla nas. Działanie przeciwzapalne kurkuminy jest ważne z uwagi na jej zdolność do hamowania aktywności enzymów odgrywających istotną rolę w produkcji i utrzymaniu poziomu przewlekłego zapalenia. W licznych artykułach publikowanych – przez National Center for Biotechnology Information (NCBI) z National Institutes of Health (NIH), są przedstawiane dowody na rolę, jaką odgrywa kurkumina w zapobieganiu i leczeniu różnych przewlekłych prozapalnych chorób. Badacze i naukowcy stwierdzili, że proces zapalny odgrywa ważną rolę w wielu chorobach przewlekłych, takich jak:

  • choroby neurodegeneracyjne, 
  • choroby sercowo-naczyniowe, 
  • schorzenia płuc, 
  • choroby metaboliczne, 
  • choroby autoimmunologiczne, 
  • choroby nowotworowe

Przyswajalność kurkuminy

Aby korzystać w pełni z dobroczynnych właściwości kurkumy musimy pamiętać, że jej spożywcza forma (przyprawa) zawiera znikome ilości substancji aktywnej. Dlatego dzisiaj chciałabym zapoznać Cię z tematem przyswajalności kurkuminy i suplementu CurcuminMe by Health Labs. Suplement diety CurcuminMe został stworzony wyłącznie z naturalnych składników aktywnych, aby zapewnić jak największą biodostępność składników. Zawiera wysoce przyswajalny ekstrakt z kurkumy oraz wyciąg z czarnego pieprzu dostarczający piperynę. To właśnie kurkumina o zwiększonej biodostępności dodatkowo:

  • Wspiera pracę wątroby
  • Wspiera trawienie
  • Ma działanie antyoksydacyjne

Sama w swoim arsenale suplementacyjnym korzystam z kurkuminy o zwiększonej biodostępności – CurcuminMe od dłuzszego czasu, w cyklach 3 miesięcznych po których to robię ok. 2-3 miesięczną przerwę. Oprócz właściwości przeciwzapalnych które to kontroluje za pomocą okresowych badań krwi i monitorowania markerów typu OB czy CRP w których widzę widoczną poprawę, zauważyłam również, że wspiera ona pracę wątroby oraz moje trawienie.

Zalecam przyjmować ten produkt zawsze po posiłkach, żeby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia jakichś dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Wpis powstał we współpracy z marką HealthLabs, a na kod BURN IT 10 macie 10% zniżki!

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close