5 prostych sposobów na zwiększenie aktywności fizycznej! ...

Written by 08:32 Zadbaj o zdrowie, Zanim zaczniesz, Zredukuj masę ciała

5 prostych sposobów na zwiększenie aktywności fizycznej w codziennym życiu

Przedstawię Ci teraz 5 propozycji, które możesz wcielić w życie, aby zwiększyć aktywność fizyczną n…
aktywność fizyczna, rower, ruch

Dlaczego warto wprowadzić dodatkową aktywność fizyczną w swoim życiu?

Wiosna trwa już na dobre. Wychodząc do pracy mijasz na ulicy ludzi na rowerach, na rolkach, a także biegaczy. W głowie kołata myśl o tym, że za chwilkę będzie lato. Będziesz się rozbierać na plaży lub we własnym ogrodzie. Będziesz patrzeć na swoje ciało częściej niż zwykle.

Znasz to?

A może po prostu kusi Cię budząca się moda na ruch, ale nie wiesz, jak zacząć i od czego?

Oto moje podpowiedzi dla Ciebie, co zrobić, aby zwiększyć aktywność fizyczną w codziennym życiu?

aktywność fizyczna, zmęczenie, pot, kobieta

Ruch nie oznacza ogromnego wysiłku

Trening, sport, ruch – te słowa kojarzą się z potem i wysiłkiem. Z pewnym planem. Z osiąganiem jakichś  wyznaczonych przez siebie celów. Narzucają pewną regularność, systematyczność, konsekwencję. Czasem już samo myślenie o swojej aktywności jako o “treningu” – niektórych męczy. Nie każdy ma czas lub chęć wchodzić w jakąś aktywność od razu “na poważnie”. Wśród nas jest wiele wiele osób, które chciałyby się więcej ruszać, ale niekoniecznie wiązać z konkretną dyscypliną sportową. Przynajmniej na początku.

Nie musisz zaczynać przygody z ruchem od planowania, określania celu i kupowania drogiego sprzętu. Nie musisz zaczynać od potu i wysiłku.

Niech Twoim jedynym założeniem będzie po prostu częstsze poruszanie się bez samochodu i komunikacji miejskiej. 

Niech to będzie aktywność spokojna, bez wysokich skoków tętna, bez zadyszki. Samo to, że do swojej dziennej aktywności dodasz 15 minut spaceru, a odejmiesz jazdę tramwajem, już dużo dla Ciebie zrobi.

A Ty się nawet nie spocisz.

Jak zwiększyć swoją aktywność fizyczną w codziennym życiu?

Przedstawię Ci teraz 5 propozycji, które możesz wcielić w życie, aby zwiększyć aktywność fizyczną na co dzień:

1. Rób kroki! Wybieraj spacer zamiast samochodu lub komunikacji miejskiej czy windy.

Zwłaszcza, kiedy dystans do pokonania naprawdę nie jest duży. Godzina spaceru w tempie umiarkowanym spali ok. 160 kcal (wiele zależy od Twojej wagi oraz intensywności spaceru) – w górę. Ile by nie było – to jest już wygenerowany deficyt kaloryczny. Przy powtarzalności spaceru, utrzymując swoją obecną dietę – już jesteś w stanie lekko schudnąć. Zauważysz poprawę samopoczucia dzięki lepszemu krążeniu krwi, dotlenieniu oraz większej produkcji witaminy D w organizmie. Przyśpieszą także procesy metaboliczne.

2. Wyznacz sobie jeden dzień w tygodniu na dodatkowych ruch.

Może to być dłuższy spacer, wycieczka rowerowa, wyjście na basen, rolki, nauka gry w tenisa, a nawet możesz uczyć się biegać. Przez pozostałe 6 dni tygodnia zdążysz się zregenerować po aktywności i za nią zatęsknić. To spowoduje, że będziesz wracać do niej z przyjemnością. Dodatkowo budujesz nawyk systematyczności. 

 3.  Cierpliwości – nie prowadzaj zbyt wielu zmian na raz.

małymi krokami do celu. Nie zakładaj, że będziesz aktywnie czas spędzać codziennie. Nie wprowadzaj nagle do swojego życia skomplikowanych sportów. Bądź dla siebie wyrozumiała/ły i nie wymagaj od siebie bycia mistrzem samodyscypliny! Zamiast karać się w myślach za to, że Ci się nie chciało dzisiaj ruszać – pochwal siebie za to, że do teraz tak dobrze Ci szło. Sspróbuj się zmotywować do działania w kolejnych dniach. Brak ruchu nie powinien powodować wyrzutów sumienia.

4.  Tańcz, idź na rolki, rower, spacer, basen czy nawet graj w gry VR.

Rób dokładnie to, co lubisz, tylko częściej lub dalej! Mieszaj między sobą różne aktywności. Uprawa ogródka to również świetna dodatkowa aktywność! Aktywny tryb życia powinien dawać Ci radość i poprawiać Twoje samopoczucie!

5.  Stosuj odpowiednią dietę.

Dieta ciężkostrawna, objadanie się, poczucie ciężkości wynikające z zaparć, niestrawność i dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego, nadwaga lub otyłość – to nie są czynniki, które powodują, że chce nam się cokolwiek, a zwłaszcza ruszać. Zadbaj o swoją dietę aby odpowiadała Twoim potrzebom, Twoim problemom zdrowotnym, aby usprawnić pracę Twojego organizmu, a nie ją utrudnić! Dobra dieta wprowadzi Cię w dobre samopoczucie, dobry nastrój, a tym samym spowoduje, że będzie chciało Ci się “chcieć”! Myślę tutaj też o odpowiedniej podaży wody, która wpływa na sprawne funkcjonowanie naszego mózgu. Ważna jest też rutyna snu. Wypoczęty i zregenerowany organizm nie będzie traktował ruchu jako dużego obciążenia i przymusu. Będzie miał zasoby na to, by wydatkować energię na spontaniczną aktywność. Warto wspomnieć, że wygenerowany deficyt kaloryczny pomoże zredukować masę ciała. To z kolei ograniczy ryzyko kontuzji w przypadku nadwagi (tutaj znajdziesz moje propozycje diet, jakie mam dla Ciebie!).

Okazji do dodatkowej aktywności w ciągu dnia można znaleźć naprawdę wiele! Zawsze zadaj sobie pytanie, czy daną czynność, którą masz do wykonania, możesz wykonać o własnych siłach, czy potrzebujesz pomocy samochodu? Mieszkając w bloku na piętrze – nawet wyniesienie śmieci jest już dodatkową aktywnością, którą możesz zlecić domownikom, albo pójść samodzielnie.

aktywność fizyczna, trening, sport, zajęcia grupowe

Co dalej?

Jeśli metoda małych, dodatkowych aktywności jest Ci już dobrze znana, możesz zacząć pogłębiać te aktywności. Zapisać się na zajęcia na basenie, chodzić na dłuższe spacery, wpleść wycieczki rowerowe w weekend i wydłużać trasę. Po przyzwyczajeniu organizmu do lekkiego reguarnego ruchu – możesz zacząć bawić się sportem i próbować różnych dyscyplin! Trochę potruchtać, spróbować treningów z masą własnego ciała, zrobić kilka interwałów, może pójść na tenisa. Szukaj, szukaj i jeszcze raz: SZUKAJ! Na pewno znajdziesz coś dla siebie, co będzie sprawiało Ci przyjemność!


(Visited 175 times, 1 visits today)
Close