Rozpoczynasz swoją przygodę z metamorfozą swojej sylwetki i trafiasz trudne słowa, które zniechęcają Cię do pracy nad własnym zdrowiem i ciałem? Jeszcze nie zaczęłaś/zacząłeś, a już gubisz się w gąszczu specjalistycznych terminów i sformułowań? Ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Przygotowałam dla Ciebie słowniczek podstawowych pojęć – wszystkie podstawowe terminy zostały zebrane w jedno miejsce, alebyś zawsze mógł/mogła do nich wrócić!
Trudne słowa: redukcja, masa, utrzymanie…
Każda dziedzina wiedzy ma swój zasób tajemnych słów, nie inaczej jest w tym przypadku. Rozpoczynając świadomą pracę z własnym ciałem dobrze byłoby nauczyć się paru ważnych i przydatnych terminów. Zacznijmy od tych, które określają pracę z naszymi centymetrami i kilogramami.
Redukcja – jest to proces, w którym redukujemy, czyli obniżamy masę swojego ciała, czyli – potocznie mówiąc – ODCHUDZAMY SIĘ.
Masa – gdy ktoś mówi, że jest „na masie” to znaczy, że jest w okresie powiększania masy swojego ciała, którego celem jest zwykle zwiększenie objętości mięśni (poprzez odpowienio dobrane ćwiczenia).
Utrzymanie – moment, w którym jemy tyle, aby utrzymać obecną wagę przez określony czas.
Mikro, makro, kalorie…
Kalorie – ogólnie mówiąc: kaloria to jednostka energii. Nasz organizm potrzebuje określonej ilości energii, aby funkcjonować i abyśmy my mogli żyć. W idealnej sytuacji powinniśmy dostarczać mu tyle energii, aby zużywał ją w całości. Niestety bardzo często przyjmujemy jej tyle, że nasz organizm musi ją magazynować, ponieważ nie ma co z nią zrobić. A magazynuje ją pod postacią tkanki tłuszczowej. Na opakowania porduktów zwykle widnieją dwie jednostki energii: kcal – kilokalorie oraz kJ – kilodżule. W zdecydowanej większości opracowań autorzy posługują się jednostką kilokalorii. My również tak będziemy robić.
Makro – makroskładniki, podstawowe elementy składowe naszej diety. W skład makro wchodzą białka (o białku pisaliśmy między innymi tutaj), tłuszcze i węglowodany. Kompozycję własnej diety rozpoczynamy od wyznaczenia ilości każdego makroskładnika, którą powinniśmy spożyć w ciągu dnia. Mają one wpływ na układ hormonalny, na poziom energii niezbędnej do życia oraz budowę mięśni i kształt naszej sylwetki.
Mikro – mikroskładniki, pierwiastki, które nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Należą do nich: miedź, cynk, żelazo, bor, mangan, molibden, jod i fluor. Znacza część z nich jest dobrze znana – wpływają one na stan naszej skóry, włosów, paznokci. Mają wpływ na transport tlenu we krwi czy na wzmocnienie naszych zębów.
Kolejne trudne słowa: deficyt kaloryczny, zero, nadwyżka, zapotrzebowanie…
Zapotrzebowanie kaloryczne – to ilość energii, ilość kalorii, jaką powinniśmy przyjmować, aby osiągnąć konkretny cel: schudnąć, zbudować mięśnie lub utrzymać wagę.
Deficyt kaloryczny – bycie w deficycie kalorycznym oznacza, że przyjmujmy nieco mniej kalorii niż powinniśmy, aby utrzymać wagę; prowadzi do zmniejszenia masy ciała, ponieważ brakujące kalorie organizm pobiera z własnych zapasów – z tkanki tłuszczowej lub mięśniowej.
Nadwyżka kaloryczna – to moment, w którym przyjmujemy więcej energii z pożywienia, niż potrzebujemy faktycznie do życia. Powoduje przybieranie na wadze.
Zero kaloryczne – potocznie mówi się, że ktoś „jest na zerze kalorycznym” to znaczy, że ta osoba jest na utrzymaniu wagi – przyjmuje dokładnie tyle kalorii ile potrzebuje, aby nie tyć i nie chudnąć.
Ostatnie trudne słowa to: PPM, CPM, NEAT
CPM – Całkowita Przemiana Materii – określa ilość kalorii jaką powinniśmy przyjmować, aby utrzymać obecną wagę – czyli określa nasze „zero kaloryczne”.
PPM – Podstawowa Przemiana Materii – określa ile energii jest potrzebne, aby nasz organizm przeprowadzał procesy metaboliczne, aby mózg mógł myśleć i aby serce pracowało – czyli takie absolutne minimum dostarczanych kalorii.
NEAT – jest to spontaniczna aktywność w ciągu dnia, dodatkowa, której nie nazywamy treningiem, na przykład: jazda na rowerze do pracy, spacer, joga, marsz itp. Ma wpływ na CPM i PPM, bierzemy ją pod uwagę w czasie określania ilości spożywanych kalorii.