Operacja jamy brzusznej a powrót do sportu - Burn It Blog ...

Written by 12:24 Zadbaj o zdrowie, Zanim zaczniesz

Operacja jamy brzusznej a powrót do sportu

Bez względu na to, którą operację przeszłaś Ty lub ktoś Tobie bliski – zawsze pozostają po ni…
operacja jamy brzusznej, sala operacyjna

Operacja jamy brzusznej.

Wiem, że mój blog czytają nie tylko kobiety, a mimo to zdecydowałam się na taki temat. Dobrze jest, jeśli mężczyzna też ma świadomość różnych trudności związanych z kobiecym zdrowiem i powrotem do formy. Może dzięki temu będziesz umiał, Ty, drogi Mężczyzno, lepiej wesprzeć i zrozumieć swoją kobietę, jeśli przechodzi trudny czas?

Duża część z nas, w czasie swojego życia, doświadczy większych lub mniejszych chorób dróg rodnych i jamy brzusznej. Czasem to wina trybu życia, czasem genetyki, czasem chorób towarzyszących (na przykład nie leczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do powstawania torbieli w jajnikach), braku profilaktyki. Czasem w naszym organizmie po prostu coś nie działa, komórki się źle dzielą, mutują i powstaje nowotwór. Dzisiejsza medycyna pozwala na wyleczenie prawie każdej choroby, jeśli ta jest odpowiednio wcześnie wykryta. Jeśli nie ma możliwości leczenia farmakologicznego – konieczna bywa operacja jamy brzusznej. Dodajmy, żeby nie było tak bardzo smutno, że operacje również są potrzebne w sytuacji, gdy na świat ma przyjść nowe życie. Czasem porody nie idą tak, jakbyśmy sobie życzyły, czasem bywają komplikacje, traumy, choroby i inne okoliczności, które powodują, że poród musi odbyć się przez cesarskie cięcie.

ciąża, operacja jamy brzusznej, cesarka

 Jak wrócić do dobrej kondycji fizycznej po operacji jamy brzusznej?

 Dlaczego warto korzystać z pomocy specjalistów i nie warto zaniedbywać blizn?

Rodzaje cięć

Operacje jamy brzusznej dzielimy na takie, które odbywają się metodą “tradycyjną” (cięcie przez powłoki brzuszne, proste wzdłuż ciała lub poprzeczne w “uśmiech”) i laparoskopowe. Do laparoskopii należy na przykład operacja usunięcia złogów żółciowych lub usunięcie torbieli na jajnikach. Otwarcie powłok brzusznych wykonuje się, gdy chcę usunąć na przykład nowotwór (zwykle cięciem w pionie) lub przyjąć na świat dziecko (cięcie w poziomie).

blizna pionowa, operacja jamy brzusznej

Szwy

Bez względu na to, którą operację przeszłaś Ty lub ktoś Tobie bliski – zawsze pozostają po niej blizny. Żeby dostać się do zmienionej chorobowo przestrzeni, chirurg musi przejść przez kilka powłok ciała – zaznaczmy 3 najważniejsze: skórę, mięśnie i otrzewną. Więc nie tylko uszkadza jedność tkanek, ale i później musi w to miejsce założyć szwy. I to, że będą to szwy rozpuszczalne – nie ma żadnego znaczenia. Po operacji Ty i Twoje ciało potrzebujecie rekonwalescencji. Odpoczynku. Potrzebujecie czasu na zagojenie się ran. Zbyt intensywny wysiłek w tym okresie może powodować rozejście się rany, pęknięcie szwów, zakażenia, komplikacje, utrudnione gojenie. 

Blizna i kontrola lekarska

Gdy szwy zostaną wyciągnięte ze skóry, rana się zabliźni, a Ty zapomnisz już niemal o operacji, możesz zacząć myślami wracać do aktywności fizycznej. I pierwszą rzeczą, którą powinna zrobić osoba po operacji, powinna być konsultacja lekarska. Gdy udasz się do swojego lekarza rodzinnego, zapewne zleci Ci badanie USG aby ocenić jaki jest stan jamy brzusznej, czy wszystko ładnie się wygoiło, czy nie ma zrostów i innych niepożądanych rzeczy, dodatkowo zostaniesz przebadana. Ten krok wydaje się bardzo rozsądny, oczywisty, nie spotkałam człowieka, który by podważał istotność konsultacji lekarskiej w tej sytuacji.

Natomiast kolejne dwa kroki to już – dla niektórych – zbytnia fatyga. A to błąd.

blizna pozioma, cesarka, operacja jamy brzusznej

Konsultacja fizjoterapeutyczna

Mowa o konsultacji fizjoterapeutycznej, najlepiej u terapeuty fizjo-uroginekolgicznego. Fizjoterapeuta podczas konsultacji zbada stan mięśni po operacji oraz stan blizny. Nauczy Cię dbać o bliznę, zada proste ćwiczenia i masaże do wykonania, aby przywrócić pełną sprawność operowanym i zabliźnionym mięśniom oraz skórze. Dlaczego to jest ważne?

Ponieważ trenując intensywnie, biegając, podnosząc ciężary, musisz mieć pewność, że Twoje ciało jest na to gotowe i jest zdrowe. Jeśli tego nie zrobisz, może się okazać, że:

  • rana czasami boli, zwłaszcza po większym wysiłku
  • czujesz w okolicach blizny swędzenie i pieczenie
  • możesz odczuwać szczypanie w miejscu rany
  • możesz czuć ciągnięcie
  • możesz czuć ból w czasie wykonywania konkretnych ćwiczeń, na przykład rozciągania czy po ćwiczeniach na dolne partie ciała
  • może zmienić się Twoje odczuwanie bólu mięsiączkowego
  • po porodzie cesarskim może okazać się, że Twój brzuch “wisi” nad raną – bardzo często można pozbyć się tego poprzez właściwe zadbanie o bliznę
  • kobiety po cc mogą również odczuwać duży dyskomfort podczas seksu, który będzie wynikał z nierozpracowanych blizn
  • w okolicach blizny możesz stracić czucie na skórze
  • mogą pojawić się kłopoty z oddawaniem i wstrzymaniem moczu (zwłaszcza w kontekście ćwiczeń na trampolinie czy popularnych “pajacyków”)
  • i wiele innych.
ból pleców, fizjoterapia

Operacja jamy brzusznej – moja własna historia

Zanim podsumuję chciałabym się z Tobą podzielić jeszcze swoim osobistym przypadkiem. W wieku mniej więcej 18 lat przeszłam operację. Wycięty mi został wyrostek robaczkowy. (W czasie operacji okazało się, że wszystko z nim w porządku, ale wycieli na wszelki wypadek! wiem…. sick!).

Blizna, z którą wtedy nic nie zrobiłam, oprócz wmasowywania w nią kremów spowodowała w moim ciele wiele zmian. Niestety nie na dobre. 

Przez wiele następnych lat sztywność w okolicach prawej strony podbrzusza powodowała ściąganie tkanek i krzywienie się całej postawy (myślę, że fizjoterapeuta wytłumaczyłby to bardziej profesjonalnie). Zaczęłam się skręcać w tułowiu, co spowodowało kompensacje w górnym odcinku pleców i skoliozę. Problemy z barkami, bóle kręgosłupa. 

W ciągu parunastu wizyt, 20 lat później, udało mi się wyleczyć skoliozę i doprowadzić do ładu. Ale do dziś muszę się stawiać na wizytach regularnie… bo ciało pamięta. Blizna nie zniknęła. Wciąż mi się o sobie przypomina.

Piszę Ci to po to, żeby zaznaczyć fakt, że każda blizna robi krzywdę i zaznacza swoją obecność w Twoim ciele już do końca życia. Dlatego warto się nią “zaopiekować” jak najwcześniej. 

Agnieszka Niedobylska

Podsumowanie

Zastanów się proszę, nad tym. Ja wiem, że to są wszystko pieniądze, prowadzenie u fizjoterapeuty kosztuje. Ale zadaj sobie (lub bliskiej Ci kobiecie) pytanie, czy nie lepiej, zamiast kupować drogie kremy na wybielenie blizn, nie lepiej zainwestować tych pieniędzy w zdrowie i sprawność?  W brak bólu? W satysfakcję z życia seksualnego?

Ten wpis nie jest w żaden sposób poradą medyczną. Pragnę w nim jedynie zwrócić uwagę, że powrót do zdrowia po operacji, to nie tylko wygojenie się rany, to także zadbanie o sprawność i o blizny. A to z kolei ma wpływ na zdrowy i bezpieczny powrót do sportu i naszych wyzwań! Wciąż mało kobiet korzysta z tej cudownej możliwości, jaką jest fizjoterapeuta uro-ginekologiczny. Może z okazji Dnia Kobiet zdecydujesz się na umówienie do fizjoterapeuty?

P.S

Mężczyźni też przechodzą operacje. I również, po każdej z nich, powinni udać do lekarza na kontrolę, a potem do fizjoterapeuty, aby ocenił, czy z ich mięśniami jest wszystko w porządku i nie ma przeciwwskazań do powrotu do sportu.

Kontrolujcie swoje zdrowie i dbajcie o ciało!

(Visited 422 times, 1 visits today)
Close