Jajka sadzone, na miękko, na twardo, na surowo, po benedyktyńsku.. przepisów jest tyle, że nawet jakby codziennie probówać jeden, to i tak masa pozostanie niewykorzystana.
Wielu z nas zjada jajka przynjamniej raz w tygodniu – więcej niż jedno.
Czy nie powinniśmy robić sobie badań na oznaczenie poziomu cholesterolu? Zatkają nam się żyły i co wtedy? Statyny do końca życia?
Jaja to prawdziwe złoto
Od pewnego czasu naukowcom udaje się skutecznie obalać mit, jakoby jajka były szkodliwe. Nie będę wnikać tutaj, skąd wziął się mit o szkodliwości jedzenia jajek, ani nie będę omawiać kwestii cholesterolu – są od tego specjaliści.
Ja chciałabym się skupić na tym, aby pokazać Ci, że jajko jest jednym z tańszych superfoodów i ma pewną właściwość, jakiej nie ma żadne inne źródło białka!
Białko i żłótko
Może Cię to zszokuje, ale jajko jest kurzą komórką rozrodczą. Analogicznie, u kobiet takie komórki znajdują się w jajnikach. Kurze jajko jest komórką ukształtowaną w taki sposób, aby mógł rozwijać się w nim zarodek. Kury nie są ssakami, nie odżywiają się pokarmem pochodzącym od matki, nie są połączone z nią pępowiną. Wszystko, czego mały kurczak potrzebuje do rozwoju – znajduje się już w tej komórce. Najbardziej kaloryczną i bogatą w witaminy i mikroskładniki częścią jajka jest żółtko. Białko – to po prostu białko. Tkanka zbudowana z wody i aminokwasów.
Skład chemiczny żółtka
W żółtku jaja kurzego znajdziesz takie składniki jak:
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas arachidonowy i DHA – kojarzysz skrót DHA, który występuje głównie na produktach dla dzieci i niemowląt? Skutecznie wspiera rozwój mózgu i układu nerwowego;
- lecytyna – również istotna dla pracy ludzkiego mózgu!
- cholina – Substancję tę cechuje wpływ na rozwój mózgu i rdzenia kręgowego w okresie prenatalnym. Wykazano także, że pobieranie choliny wpływa na poprawę długotrwałej pamięci oraz funkcję zapamiętywania. Istnieją ponadto doniesienia, w świetle których u kobiet spożywających najwięcej choliny istnieje mniejsze o 24% ryzyko raka piersi niż u kobiet spożywających jej najmniej. Co ważne, jedno jajko zawiera około 280 mg choliny, głównie w postaci fosfatydylocholiny. źródło: serwis Medycyna Praktyczna;
- luteina – ważna dla wzroku;
- witaminy ADEK, witaminy z grupy B a także fosfor, żelazo, selen, cynk, sód, potas, wapń, magnez, chlor, siarkę, jod, mangan, chrom, molibden, selen.
Dużo, prawda? Wszystkie te składniki są niezbędne do funkcjonowania ludzkiego organizmu od małego.
Dodam, że pod skorupką jaja znajduje się cienka błona, kóra pełni funkcje antybakteryjne! A także odstrasza niektóre owady.
Skład chemiczny białka
Białko jaja kurzego składa się głównie z wody i aminokwasów. Najważniejsze dla nas są aminokwasy egzogenne, ponieważ nasz organizm nie potrafi sam ich wytworzyć – otrzymuje je więc z pożywienia. Są to, między innymi: leucyna, izoleucyna, walina – powoduja w naszym organizmie syntezę białek mięsniowych, a więc powodują, że mięśnie rosną.
Mimo, iż to w żółtku jaja jest więcej więcej białka (ok. 15%) niż w samym białku (ok. 10%, większość białka to woda), to jednak białko jaja zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne i dlatego należy zjadać jajko w całości.
Biodostępność
Biodostępność określa jaka ilość spożytych substancji odżywczych zostaje wchłonięta przez organizm i bierze udział w procesie metabolicznym organizmu. Prościej ujmując: ile składników z naszego jajka zostaje wchłonięta przez nasz organizm i wykorzystana przez niego.
W przypadku jajka kurzego biodostępność wynosi aż 99/98%! To znaczy, że Twój organizm wchłania praktycznie wszystkie składniki z jajka i je skutecznie wykorzystuje! Poprawia pracę Twojego mózgu, Twoich oczu, buduje mięśnie, ogranicza apetyt na słodkie, wypełnia żogłądek, ogranicza apetyt i tym samym – sprzyja redukcji masy ciała!
Jajko zostało uznane, przez FAO i WHO, za międzynarodowy wzorzec żywieniowy białka!
Dodam, że jajko jest niskokaloryczne i przypomnę, że obecnie nie ma badań potwierdzających szkodliwość spożywania dużej ilości jajek – wręcz przeciwinie, badania potwierdzają, ze ludzie jedzący więcej niż 3 jajka tygodniowo cieszą się świetnym zdrowiem, a na pewno nie cierpią na choroby, o które jajka były oskarżane (miażdżyca, ginekomastia).
Jak najchętniej zjadasz jajka? Lubisz jajka? Pochwal się, ile Ty zjadasz jajek! Na zdrowie!