Białko w proszku, odżywka białowa, białko naturalne – będzie dziś długo, ale bardzo merytorycznie. W tym wpisie znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat białka naturalnego oraz białka w proszku, potocznie nazwywanym odżywką białkową. Podam Ci również linki do paru fajnych produktów, z których razem z Adamem korzystamy oraz policzymy ile Cię kosztuje jedna porcja białka, w porównaniu do porcji mięsa!
Zarezerwuj sobie 10 minut na czytanie. Zaczynamy!
Białko, potocznie mówiąc, jest głównym składnikiem i budulcem mięśni (choć spektrum jego działania jest znacznie szersze, aniżeli tylko mięśni). W czasie redukcji, gdy jesteśmy na deficycie kalorycznym i spożywamy za mało białka, z pewnością dojdzie do spadku masy mięśniowej, ponieważ nasz organizm będzie wykorzystywał tkankę mięśniową jako źródło energii . To z kolei będzie miało wpływ na naszą sylwetkę, jej wygląd i proporcje, ale też na siłę i energię potrzebną do ćwiczeń czy po prostu do życia.
Plan Żywieniowy zbilansowany 2200kcal
Plan Żywieniowy zbilansowany 2200kcal
Plan Żywieniowy zbilansowany 2200kcal
Często mówi się, że białko wpływa na odczuwalną sytość posiłku. Najogólniej mówiąc: tak, spożywane białko wpływa na uwalnianie hormonów, które w naszym mózgu wysyłają sygnał do ośrodka głodu i sytości i możemy odczuć, przy odpowiedniej podaży białka – zwiększone uczucie sytości.
Tu chciałabym to podkreślić, ponieważ jest to niewątpliwa zaleta Planów Żywieniowych Burn_it – kierując się najnowszą i najlepszą wiedzą i badaniami – makroskładniki w dietach są tak rozpisane, abyście otrzymały/otrzymali odpowiednią ilość białka nie tylko w skali dnia i tygodnia , ale także w perspektywie jednego posiłku, abyście doświadczyli możliwie wszystkich korzyści płynących z tego makroskładnika.
Czas trawienia białka
Zakładając, że zjadasz różnorodny posiłek z odpowiednią ilością białka – możesz również odczuwać dłuższy czas sytości, ponieważ białko trawi się dłużej niż warzywa czy owoce, a w towarzystwie produktów pełnoziarnistych – czas jego całkowitego strawienia może być jeszcze dłuższy niż 2-3 godziny.
Oto kolejna zaleta Planów Żywieniowych Burn it: posiłki skomponowane są tak, aby optymalizować czas trawienia względem aktywności (na przykład: posiłek przedtreningowy nie będzie trawił się 4h i “długo zalegał” dając uczucie ciężkości) oraz aby fizycznie dać uczucie sytości poprzez większa objętość posiłku uzyskaną owocami czy warzywami (w przypadku śniadań czy obiadów), więc działamy z dwóch punktów na nasz organizm, co finalnie zmniejsza odczuwanie głodu. Właściwie skomponowane posiłki wpływają na układ hormonalny i wydzielanie insuliny, przez co nie występują wilcze napady głodu.
Naturalne zródła białka
I ostatnia sprawa – większa masa mięśniowa to nieco szybsza przemiana materii. W mięśniach zachodzą procesy energetyczne – raz mięśnie wydają energię – na nasze działanie, ruch, sport ; innym razem pobierają energię – do regeneracji, do wzrostu. Skutkiem tego – im większą masz masę mięśniową, tym nieco szybciej zachodzi przemiana materii.
Źródła białka:
- mięso
- ryby
- twaróg
- rośliny strączkowe
- produkty pełnoziarniste
- makarony z roślin strączkowych
- skyr
- koktajle i napoje wysokobiałkowe
- jogurty wysokobiałkowe
- odżywki białkowe
Więcej o białku:
Czym jest i z czego składa się białko w proszku?
W świadomości społecznej odżywki białkowe, bo o nich mowa, kojarzą się z budowaniem masy mięśniowej. Ale my już wiemy, że białko nie tylko buduje mięśnie.
Kiedyś dostęp do nich był trudniejszy, nie każdy mógł sobie na nie pozwolić, a i edukacja o odżywkach była słaba. Kojarzyły się z czymś złym, “chemią”, “jedzeniem w proszku”.
Dzisiaj odżywki można spotkać choćby w Biedronce. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom odżywek białkowych.
Rodzaje odżywek białkowych
Najpopularniejsze z nich to: WPC, WPI, WPH (odpowiednio: koncentrat – 80% białka, izolat – 90% białka i hydrolizat białka serwatkowego – ponad 90% zawartości białka, produkt najlepszy pod względem składu o adekwatnie wyższej cenie niż pozostałe dwa).
Obecnie na rynku można również znaleźć białka roślinne oraz bez laktozy. Są to produkty całkowicie bezpiecznie dla naszego zdrowia, o ile mają czysty skład i ich nie nadużywamy.
Odżywka białkowa ma wesprzeć nasz organizm w regeneracji, mniej obciąża żołądek, dlatego warto skorzystać z niej przed treningiem czy zaraz po, jeśli nie jesteś w stanie zjeść nic cięższego. Powoduje, że z każdego koktajlu, owsianki czy jaglanki, jesteś w stanie wyczarować dobrze zbilansowany, sycący posiłek bez konieczności zjadania kostki twarogu, czyli nie rozciągasz niepotrzebnie żołądka.
W dodatku odżywki mają ogromny wachlarz smaków, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Rynek odżywek również jest bardzo bogaty. Wybierając dla siebie odżywkę znajdź taką, której cenę będziesz w stanie zaakceptować i będzie mieć najlepszy skład w swojej półce cenowej.
Ile kosztuje białko w proszku? Policzmy!
A jak wygląda cena? W Planach Żywieniowych korzystamy z izolatów. Ich cena krąży wokół 130zł/kg. Jedna porcja 30g izolatu zawiera ok.25g białka. W paczce mamy ok 33 porcji, co nam daje 3,93zł za porcję odżywki.
Średnia cena piersi z kurczaka bez skóry to 25zł/kg w markecie. Aby przyjąć 25g białka z mięsa, należałoby zjeść ok. 115g produktu, co nam daje 8 pełnych porcji posiłku. Czyli za jedną porcję zapłacimy średnio 3,10zł.
Ceny są do siebie zbliżone, a dają naprawdę wiele możliwości. Mięso zjadamy głównie na obiad czy kolację, obciąża nasz żołądek na dłużej, wymaga przygotowania. Odżywka jest tak naprawdę produktem instant, gotowym do spożycia z wodą, napojem roślinnym czy mlekiem.
Zastosowanie odżywki białkowej
Można dodać ją do niemal wszystkiego:
- ciepłych dań na słodko,
- lodów,
- koktajli,
- deserów,
- zimnych dań na słodko,
- sorbetów.
Białko w proszku – lepszy wybór?
Odżywki nie są ani lepsze, ani gorsze od tradycyjnych źródeł białka. Pomagają znacznie lepiej bilasnować makro w diecie, są zdrowe, szybkie w przygotowaniu i po prostu UZUPEŁNIAJĄ naszą dietę. Naprawdę, warto nie bać się odżywek!
Pamiętaj, że wybierając moje Plany Żywieniowe zawsze masz dopasowaną odpowiednią ilość białka w diecie, a białko pochodzi z różnych źródeł: różne rodzaje mięsa, nabiał, warzywa strączkowe i odżywki!
Więcej o Planach Żywieniowych poczytasz na: