Białko w proszku, odżywka białowa, białko naturalne – będzie dziś długo, ale bardzo merytorycznie. W tym wpisie znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat białka naturalnego oraz białka w proszku, potocznie nazwywanym odżywką białkową. Podam Ci również linki do paru fajnych produktów, z których razem z Adamem korzystamy oraz policzymy ile Cię kosztuje jedna porcja białka, w porównaniu do porcji mięsa!
Zarezerwuj sobie 10 minut na czytanie. Zaczynamy!
Białko, potocznie mówiąc, jest głównym składnikiem i budulcem mięśni (choć spektrum jego działania jest znacznie szersze, aniżeli tylko mięśni). W czasie redukcji, gdy jesteśmy na deficycie kalorycznym i spożywamy za mało białka, z pewnością dojdzie do spadku masy mięśniowej, ponieważ nasz organizm będzie wykorzystywał tkankę mięśniową jako źródło energii . To z kolei będzie miało wpływ na naszą sylwetkę, jej wygląd i proporcje, ale też na siłę i energię potrzebną do ćwiczeń czy po prostu do życia.
Często mówi się, że białko wpływa na odczuwalną sytość posiłku. Najogólniej mówiąc: tak, spożywane białko wpływa na uwalnianie hormonów, które w naszym mózgu wysyłają sygnał do ośrodka głodu i sytości i możemy odczuć, przy odpowiedniej podaży białka – zwiększone uczucie sytości.
Tu chciałabym to podkreślić, ponieważ jest to niewątpliwa zaleta Planów Żywieniowych Burn_it – kierując się najnowszą i najlepszą wiedzą i badaniami – makroskładniki w dietach są tak rozpisane, abyście otrzymały/otrzymali odpowiednią ilość białka nie tylko w skali dnia i tygodnia , ale także w perspektywie jednego posiłku, abyście doświadczyli możliwie wszystkich korzyści płynących z tego makroskładnika.
Czas trawienia białka
Zakładając, że zjadasz różnorodny posiłek z odpowiednią ilością białka – możesz również odczuwać dłuższy czas sytości, ponieważ białko trawi się dłużej niż warzywa czy owoce, a w towarzystwie produktów pełnoziarnistych – czas jego całkowitego strawienia może być jeszcze dłuższy niż 2-3 godziny.
Oto kolejna zaleta Planów Żywieniowych Burn it: posiłki skomponowane są tak, aby optymalizować czas trawienia względem aktywności (na przykład: posiłek przedtreningowy nie będzie trawił się 4h i “długo zalegał” dając uczucie ciężkości) oraz aby fizycznie dać uczucie sytości poprzez większa objętość posiłku uzyskaną owocami czy warzywami (w przypadku śniadań czy obiadów), więc działamy z dwóch punktów na nasz organizm, co finalnie zmniejsza odczuwanie głodu. Właściwie skomponowane posiłki wpływają na układ hormonalny i wydzielanie insuliny, przez co nie występują wilcze napady głodu.
Naturalne zródła białka
I ostatnia sprawa – większa masa mięśniowa to nieco szybsza przemiana materii. W mięśniach zachodzą procesy energetyczne – raz mięśnie wydają energię – na nasze działanie, ruch, sport ; innym razem pobierają energię – do regeneracji, do wzrostu. Skutkiem tego – im większą masz masę mięśniową, tym nieco szybciej zachodzi przemiana materii.
Źródła białka:
- mięso
- ryby
- twaróg
- rośliny strączkowe
- produkty pełnoziarniste
- makarony z roślin strączkowych
- skyr
- koktajle i napoje wysokobiałkowe
- jogurty wysokobiałkowe
- odżywki białkowe
Więcej o białku:
Czym jest i z czego składa się białko w proszku?
W świadomości społecznej odżywki białkowe, bo o nich mowa, kojarzą się z budowaniem masy mięśniowej. Ale my już wiemy, że białko nie tylko buduje mięśnie.
Kiedyś dostęp do nich był trudniejszy, nie każdy mógł sobie na nie pozwolić, a i edukacja o odżywkach była słaba. Kojarzyły się z czymś złym, “chemią”, “jedzeniem w proszku”.
Dzisiaj odżywki można spotkać choćby w Biedronce. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom odżywek białkowych.
Rodzaje odżywek białkowych
Najpopularniejsze z nich to: WPC, WPI, WPH (odpowiednio: koncentrat – 80% białka, izolat – 90% białka i hydrolizat białka serwatkowego – ponad 90% zawartości białka, produkt najlepszy pod względem składu o adekwatnie wyższej cenie niż pozostałe dwa).
Obecnie na rynku można również znaleźć białka roślinne oraz bez laktozy. Są to produkty całkowicie bezpiecznie dla naszego zdrowia, o ile mają czysty skład i ich nie nadużywamy.
Odżywka białkowa ma wesprzeć nasz organizm w regeneracji, mniej obciąża żołądek, dlatego warto skorzystać z niej przed treningiem czy zaraz po, jeśli nie jesteś w stanie zjeść nic cięższego. Powoduje, że z każdego koktajlu, owsianki czy jaglanki, jesteś w stanie wyczarować dobrze zbilansowany, sycący posiłek bez konieczności zjadania kostki twarogu, czyli nie rozciągasz niepotrzebnie żołądka.
W dodatku odżywki mają ogromny wachlarz smaków, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Rynek odżywek również jest bardzo bogaty. Wybierając dla siebie odżywkę znajdź taką, której cenę będziesz w stanie zaakceptować i będzie mieć najlepszy skład w swojej półce cenowej.
Ile kosztuje białko w proszku? Policzmy!
A jak wygląda cena? W Planach Żywieniowych korzystamy z izolatów. Ich cena krąży wokół 130zł/kg. Jedna porcja 30g izolatu zawiera ok.25g białka. W paczce mamy ok 33 porcji, co nam daje 3,93zł za porcję odżywki.
Średnia cena piersi z kurczaka bez skóry to 25zł/kg w markecie. Aby przyjąć 25g białka z mięsa, należałoby zjeść ok. 115g produktu, co nam daje 8 pełnych porcji posiłku. Czyli za jedną porcję zapłacimy średnio 3,10zł.
Ceny są do siebie zbliżone, a dają naprawdę wiele możliwości. Mięso zjadamy głównie na obiad czy kolację, obciąża nasz żołądek na dłużej, wymaga przygotowania. Odżywka jest tak naprawdę produktem instant, gotowym do spożycia z wodą, napojem roślinnym czy mlekiem.
Zastosowanie odżywki białkowej
Można dodać ją do niemal wszystkiego:
- ciepłych dań na słodko,
- lodów,
- koktajli,
- deserów,
- zimnych dań na słodko,
- sorbetów.
Białko w proszku – lepszy wybór?
Odżywki nie są ani lepsze, ani gorsze od tradycyjnych źródeł białka. Pomagają znacznie lepiej bilasnować makro w diecie, są zdrowe, szybkie w przygotowaniu i po prostu UZUPEŁNIAJĄ naszą dietę. Naprawdę, warto nie bać się odżywek!
Pamiętaj, że wybierając moje Plany Żywieniowe zawsze masz dopasowaną odpowiednią ilość białka w diecie, a białko pochodzi z różnych źródeł: różne rodzaje mięsa, nabiał, warzywa strączkowe i odżywki!
Więcej o Planach Żywieniowych poczytasz na: