Objawy odwodnienia ...

Written by 12:00 Zadbaj o zdrowie 2 komentarze

Odwodnienie – jakie są objawy?

Woda wydostaje się przez naszą skórę w postaci wilgoci – potu w czasie treningu, latem, lub w…
picie wody, odwodnienie, pragnienie
fot. Canva

Nasze ciało składa się w dużej mierze – z wody. Potrzebna jest każdej komórce naszego ciała. Bez niej – nie zachodzą procesy w komórkach, zaburzone jest przekazywanie sygnałów z komórki do komórki, zaburzona jest praca neuroprzekaźników. To dzięki niej funkcjonuje nasze sere, nasz mózg, kre w zachowuje odpowiednią gęstość i dotlenia najmniejsze komórki organizmu. Nasze ciało również oddaje wodę. Woda wydostaje się przez naszą skórę w postaci wilgoci – potu w czasie treningu, latem, lub w sytuacjach stresowych, kiedy pocą nam się ręce. Wydostaje się także wraz z moczem. W związku z tym ubytki wody należy regularnie uzupełniać. W przeciwnym razie dojdzie do niebezpiecznego stanu, zwanego odwodnieniem organizmu. Jakie są objawy odwodnienia? O tym przeczytasz niżej!

Objawy odwodnienia

Odwodnienie to stan, w którym niedobór płynów w organizmie zaczyna dawać wyraźne, zauważalne objawy, znacząco pogarszające komfort naszego życia i jakość naszych treningów.
Do objawów odwodnienia należą:

  • bóle głowy
  • trudności w koncentracji
  • nadmierna senność
  • mniejsza wydolność organizmu
  • spadek nastroju
  • brak chęci do życia
  • zmiany skórne
  • wypadanie włosów
  • ochota na podjadanie
  • zatwardzenia
  • duże pragnienie
  • dreszcze
  • zawroty głowy
  • uczucie zimna
  • omdlenia
  • przyśpieszony puls
  • niechęć do aktywności

Co można zrobić, aby wyżej wymienione objawy odwodnienia ustąpiły? Oczywiście:

Pijmy wodę!

Wiele osób mówi, że nie przepada za piciem wody na codzień i pije ją dopiero wtedy, gdy odczuwa pragnienie (niestety to już jest pierwszym objawem odwodnienia). Być może te osoby dostarczają sobie dostateczną ilość płynów na codzień i nie czują, żeby musiały jakoś specjalnie starać się pić więcej. Jedynie czasem dochodzi do sytuacji, w której zwiększony wysiłek wzmaga pragnienie. Pamiętaj, że woda obecna jest także w pożywieniu, takim jak: arbuzy, pomidory, ogórki, truskawki. Zupy, które my, Polacy, tak lubimy, to też płyny. Wodę powinno się pić małymi łykami przez cały dzień, szklanka po szklance. Początkowo możesz zauważyć zwiększone oddawanie moczu – z czasem organizm się przyzyczai do większej podaży wody. Tak, zdaję sobie sprawę, że trudno jest pić wodę w sytuacji, gdy pracujesz 8h i przysługuje Ci jedna przerwa. Przyznaję, ze jest to dodatkowa trudność, przynjamniej na początku.

Na pewno nie powinnaś wypijać 1.5l wody niemal na raz. Obok wody możesz pić również słabe herbaty oraz napoje izotoniczne (z czystym składem) – zwłaszcza w czasie chorób i wysokiej gorączki. Sól zawarta w izotonikach powoduje, że woda zatrzyma się w Twoim organizmie, zostanie „lepiej przyjęta”, a nie tylko „przepłynie” (analogicznie, gdy cierpisz na obrzęki – twarzy, dłoni, stóp, warto zwrócić uwagę na sól w diecie – ile jej spożywamy i czy nie powoduje przypadkiem nadmiernego zatrzymania wody w postaci – właśnie – różnego rodzaju opuchlizn).

Jaką wodę pić?

Zacznijmy od tego, że mamy wodę: niegazowaną, lekko gazowaną i gazowaną/mocno gazowaną. To, jaką wodę wybierzesz, zależy od kondycji Twojego organizmu. Gaz w wodzie to dwutlenek węgla. W wodzie, którą pijemy, jest raczej nieszkodliwy, poza tym, że może powodować mechaniczne podrażnienie błody śluzowej ust czy przełyku, zwłaszcza w wodzie mocno gazowanej. Natomist pamiętaj, że zwykle wody gazowanej wypijamy mniej, ponieważ gaz w niej zawarty daje nam uczucie pełności. Jeżeli lubimy czuć bąbelki w ustach, lepiej niech to będzie woda lekko gazowana. Jeśli natomiast masz problemy ze wzdęciami i źle tolerusz gaz – pozostaje Ci jedynie woda niegazowana. Możesz pić wodę z butelki, przefiltrowaną wodę z kranu, wodę przegotowaną – jak lubisz.

No to teraz kolejny wybór: woda mineralna czy źródlana? Znów, zależy od potrzeb Twojego organizmu. Woda mineralna zawiera, jak sama nazwa wskazuje, minerały, takie jak potas, magnez, potas, wapń, sód, siarczany, chlorki, fluorki oraz mikroelementy, takie jak lit, stront, mangan, brom, cynk i miedź (tych ostatnich są śladowe ilości). Natomiast woda źródlana nie zawiera tych składników i jest zdecydowanie łagodniejsza, także w smaku.

Ile muszę pić wody, aby zapobiec odwodnieniu?

Aby pozbyć się uciążliwych objawów odwodnienia, przyjmuje się, że powinniśmy pić minimum 30ml/kg masy ciała. Osoby trenujące powinny dodatkowo wypić około 1l wody rozłożonego w czasie na okres przed treningiem, w trakcie i po treningu. Jednak to są wartości bardzo ogólne. Pamiętaj, że Twoje zapotrzebowanie na wodę może być wyższe – wpływ na to mają również choroby, leki, a także to, jak spędzasz dzień, jak pracujesz i jak bardzo jesteś aktywna poza treningiem.

Podsumowanie

Niezależnie od tego jaką wodę wybierzesz pamiętaj, aby pić ją regulnie, małymi łykami. Noś zawsze butelkę wody przy sobie, nawet półlitrową. Możesz dodać do niej całe owoce, także mrożone, zioła (miętę, szałwię), niektóre warzywa (jak ogórek), szczyptę soli, sok z limonki lub cytryny (tutaj polecam jednak rozwaę w trosce o szkliwo zębów – mówimy jednak o kwasach). Nie polecam natomiast dodawania do wody cukru, miodu w dużej ilości, tak zwanych syropów owocowych do wody i innych produktów zmieniających smak wody, opartych na cukrze.

Zwłaszcza, gdy jesteś osobą trenującą, pamiętaj o uzupełnianiu wody.

(Visited 45 times, 1 visits today)
Close