Są sytuacje, w których potrzebujemy wsparcia tzw. 1:1. Takiego wsparcia udziela właśnie trener personalny Nie każdy jest w stanie nauczyć się ćwiczyć poprawnie oglądając filmy na YouTube. To całkowicie zrozumiałe. Część z nas uczy się szybciej, część wolniej. Różne są też nasze dotychczasowe doświadczenia ze sportem. Zawsze powtarzałam, że nawet jeśli chcesz ćwiczyć w domu – czasem warto wziąć parę lekcji, żeby chociażby zweryfikować swoją technikę. Warto też wtedy, kiedy jesteśmy osobami kompletnie początkującymi i zależy nam na tym, żeby nie zrobić sobie krzywdy na samym początku, oraz wtedy – kiedy trenując już parę miesięcy – ciągle nas coś boli i nie jesteśmy pewni czy przypadkiem ćwicząc nie robimy sobie większej krzywdy.
Wszystkie powody rozumiem i oczywiście popieram całą sobą. Czasem wystarczy parę lekcji korekcyjnych, czasem trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Dlatego dzisiaj przychodzę do Ciebie z paroma ważnymi wskazówkami, które pomogą Ci w wyborze trenera personalnego. Nie tylko krótkoterminowo, ale też w przypadku kiedy chciałabyś trenować w dłuższym okresie czasu z trenerem 1:1.
Często zadajecie mi pytania: kogo wybrać, na co zwrócić uwagę, jak sprawdzać doświadczenie i referencje trenerów. Czasami pytacie mnie o konkretne osoby w Waszych miastach – czy znam trenera Sławka czy Martynę. Niestety nie znam i nie mogę powiedzieć złego czy dobrego słowa o nich.
Sama byłam trenerem personalnym przez ponad 8 lat, przepracowałam lata z podopiecznymi, a także napatrzyłam się na dobre i złe praktyki stosowane przez trenerów dlatego podam Wam 14 punktów na które musisz uważać podczas wyboru trenera.
14 punktów, na które musisz uważać przy wyborze trenera:
- Nie określają realnych celów dla Ciebie oraz gwarantują niesamowite efekty w błyskawicznym tempie. Nie od razu Rzym zbudowano, a trening siłowy jak od zawsze powtarzam to nie sprint a maraton, więc jeśli ktoś Ci mówi, że schudniesz 10 kg w 2 miesiące to bardzo Cię proszę – uważaj!
- Wyglądają niechlujnie i nieprofesjonalnie. Nie każdy trener musi wyglądać jak Mister Universe, ale zwróć uwagę na takie rzeczy jak organizacja pracy, czystość, wygląd czy punktualność.
- Nie przeprowadzają głębokiego wywiadu dot. Twoich celów, ograniczeń, chorób, kontuzji. W zasadzie pierwsze spotkania to od razu ciężki trening. Tak samo jak w przypadku spotkania z doradcą podatkowym czy inwestycyjnym – na pierwszym spotkaniu nie staną się cuda.
- Nie prowadzą notatek, są niespójni w swoim podejściu, nie zapisują Twoich ciężarów, liczby powtórzeń i nie pamiętają jaki był Twój ostatni trening. Organizacja pracy i bazowanie na poprzednich wynikach to elementy, bez których nie uda się utrzymać progresu i dostarczać coraz większych bodźców.
- Rozpisują ogromną listę suplementów i odżywek wraz ze swoim kodem rabatowym nie potrafiąc wytłumaczyć czemu akurat ta odżywka została wybrana.
- Nie kontrolują Twoich postępów, nie proszą o pomiary obwodów czy wagi. Co przekłada się na nieumiejętne wprowadzanie zmian do treningów i planu.
- Nie są w stanie podać informacji oraz referencji z poprzednich miejsc pracy lub od poprzednich podopiecznych
- Nie są w stanie pokazać dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje.
- Nie są zainteresowani Waszymi ograniczeniami, dolegliwościami oraz stanem zdrowia.
- Podczas treningu spędzają większą część czasu w telefonie, nie zwracając na Ciebie uwagi.
- Wszystkim podopiecznym proponują ten sam plan treningowy.
- Korzystają z restrykcyjnych i radykalnych metod odchudzania.
- Proponują stawkę za godzinę, która jest dużo niższa niż obowiązująca stawka rynkowa.
- Bez odpowiedniej progresji, dobierają ćwiczenia, które są zbyt trudne na Twoim etapie treningów.
Czy w ogóle warto rozpoczynać współpracę z trenerem?
Absolutnie tak! Jestem w stanie Was zapewnić, że trening z dobrym trenerem personalnym to:
- Mini-gwarancja sukcesu jeśli tylko przyłożysz się do treningów
- Indywidualny trening „szyty na miarę”,
- Dodatkowa kontrola wykonania i monitorowanie rezultatów,
- Określenie celów,
- Dodatkowa motywacja.
Zadawaj pytania swojemu przyszłemu trenerowi
Współpraca z trenerem to również dodatkowy koszt, nie zawsze niski. Jak w każdej branży, dobrzy trenerzy cenią się wysoko. Dlatego wybierajcie starannie, a rozmawiając z trenerem od początku nie bójcie się pytać i wymagać. Jeśli jesteś na etapie wyboru trenera personalnego rozważ zapytanie go o poniższe sprawy:
- Ile czasu zajmie Ci osiągnięcie pożądanych efektów?
- Czy są jakieś dodatkowe koszty?
- Czego brakuje Twojemu aktualnemu programowi treningowemu?
- Czy Twoja technika jest poprawna kiedy wykonujesz konkretne ćwiczenia?.
- Co to ćwiczenie Ci daje i co powinnam czuć podczas jego wykonywania?
- Co jeśli zdarzy się nam odwołać trening?
- Czy potrzebne będą badania lekarskie?
- Jakie trener przewiduje metody oraz rodzaje treningów?
- Czy trener może nam pomóc w zakresie odżywiania, czy powinniśmy udać się do dietetyka?
Spotkaj się z trenerem poza siłownią
Zaproponuj trenerowi spotkanie. Ale niech to nie będzie rozmowa na bieżni czy w korytarzu klubu. Zadbaj o komfortowe warunki, głównie dla siebie. Wybierzcie spokojne miejsce, w którym to będziecie czuć się dobrze i będziecie mogli skupić się na rozmowie. O czym rozmawiać? Po pierwsze o jego kwalifikacjach i doświadczeniu. Nie chodzi jednak o to, aby trener wyrecytował nazwy ukończonych kursów i posiadanych certyfikatów (które zapewne i tak niewiele Wam powiedzą), ale aby wyjaśnił, jak one wpłynęły na jego rozwój. Co dzięki nim umie, a idąc dalej, jak Ty możesz na tym skorzystać. Pytajcie o liczby i szczegóły.
Od jak dawna zajmuje się prowadzeniem treningów osobistych?
Ilu osobom pomógł i w jaki sposób?
Czy był ktoś, kto miał podobne wymagania treningowe jak Ty?
Jak wyglądała ta współpraca, czy cele zostały osiągnięte i w jakim czasie?
Rozmowa z trenerem jest ważna
Pytania sprawią, że dobry trener będzie traktował Cię poważnie bo widzi jak bardzo Ci zależy i jak skrupulatnie podchodzisz do samego wyboru trenera. Opowiedzcie również o swoich potrzebach i upewnijcie się, że trener je rozumie i „ma na Ciebie pomysł”. Kolejna sprawa to warsztat pracy trenera.
Jak wygląda jego zaangażowanie na poszczególnych etapach?
Czy i jak będzie określał cele dla Ciebie?
Jak będzie monitorował wyniki?
Czy i jak często będą prowadzone testy i pomiary?
Jeżeli znacie swoje słabe punkty (np. wieczorne podjadanie albo słomiany zapał), zapytajcie jak trener zamierza sobie z nimi poradzić.
Moim zdaniem jednym z najważniejszych aspektów treningu personalnego jest motywowanie podopiecznych. Dlatego dowiedz się, jak trener dba o swoich podopiecznych w tym zakresie – nie tylko na początku, ale również wtedy, gdy minie pierwsza ekscytacja i pierwszy zapał do treningu.
Podsumowanie
Nie bój się pytać i weryfikować. To trochę jak rozmowa o pracę i próba znalezienia dopasowania dwóch osób do pracy nad wspólnym cele. W zasadzie to jest to trochę rozmowa o pracę tylko to Ty stoisz po stronie pracodawcy 🙂
Trzymam kciuki za poszukiwania i znalezienie dobrego trenera!